Небезпека в повсякденному житті при користуванні пластиковими виробами.

пластикова пляшка з водою

 

      Про шкоду пластикових виробів на навколишнє середовище і організми людей говорять уже давно, але купа пластмасових виробів, які накопичилися на полігонах, з кожним днем ​​тільки зростає. Без можливості бути переробленими, «пластикові вбивці» десятиліттями завдають шкоди природі і «збагачують» шкідливими речовинами наші організми.

      Тотальна «захопленість» людей пластиковими виробами пояснюється досить просто - вони міцні, мають низьку теплову та електричну провідністю, не псуються від вологості і, що найбільш актуально в умовах економічної кризи, не дорого коштують. Але, незважаючи на всі плюси пластикових виробів, потрібно бути обережними в їх використанні. Адже всі види пластмас шкідливі для людини і навколишнього середовища.

       Побутові відходи вивозяться на сміттєві полігони і зберігаються під відкритим небом десятиліттями. Значна частина - близько 40% всіх відходів - пластикові упаковки, пляшки, целофанові пакети і так далі. У той же час, про переробку такого виду сміття мова практично не йде.

      Основна проблема з пластиком в тому, що його треба сортувати і відправляти на переробку. Тим часом, від не перероблених пластикових «вбивць» страждають всі живі організми. «При розкладанні поліетиленових пакетів виділяються такі отруйні речовини, як стирол, формальдегід, діоксин, бісфенол та інші. Багато полігонів в Україні не обладнані системами збору фільтрату, який утворюється в результаті проходження атмосферних опадів крізь товщу полігону. У таких випадках токсичні продукти розкладання пластику просочуються в ґрунт і ґрунтові води. Пластикові пакети є причиною загибелі морських ссавців і птахів, які помилково вважають їх їжею».

Отруйні товари в пластику

     Крім описаного пластикового сміття, мало хто замислюється про користь товарів, упакованих в пластмасу. За словами екологів, такі продукти не менш шкідливі, ніж сам пластик. Наприклад, вельми популярні серед українців пляшки для напоїв, виготовляють з полівінілхлориду, він же – прозора пластмаса. Така тара виділяє вінілхлорид вже через тиждень після того, як в них залили рідину, а через місяць в мінеральній воді накопичується кілька міліграмів отрути. Товари з полівінілхлориду здатні виділяти отруйну речовину вінілхлорид. Вона особливо небезпечна, коли потрапляє в кисле середовище. Зокрема, викликає мутації в клітинах людини. Запалення слизової оболонки ротової порожнини може призвести до лейкоплакії - незворотних змін слизової в роті. ПВХ містить ще один небезпечний інгредієнт - пластифікатор. Найчастіше використовують фтолати, які порушують репродуктивну функцію організму.

     Щоденне вживання напоїв з пластикових пляшок сприяє збільшенню в організмі людини бісфенолу-А, який нібито може сприяти появі проблем зі здоров'ям у дітей і навіть може спровокувати розвиток раку грудей у ​​жінок і раку простати у чоловіків. У зв'язку з цим, експерти сходяться на думці, що якщо людина і приймає рішення використовувати пластикову тару, то необхідно робити це одноразово. Одноразовий посуд може використовуватися тільки один раз, тому що з часом він може насичувати організм людини такими сполуками як кадмій, свинець, формальдегід. При регулярному попаданні в організм вони призводять до погіршення або втрати зору, викликають дисфункцію печінки та її цироз.

    Вберегти організм від шкідливих речовин допоможе скляна тара, в якій ступінь концентрації сторонніх домішок набагато нижчий, ніж в пластиковій.

сортування пластикових виробів

      Певні кроки, які ви можете зробити, і звички, які ви можете змінити, щоб зменшити вплив цих продуктів на здоров’я людей, рослин та тварин навколо вас та навколишнього середовища:

·         Не споживайте продукти, які упаковані в пластмасові вироби.

·         Спробуйте не використовувати пластикові контейнери, щоб зберігати, подавати або повторно нагрівати їжу.

·         Використовуйте скляні або металеві контейнери на кухні.

·         Не споживайте консервовані напої та харчові продукти.

·         Вибирайте дитячі пляшечки зі скла для вашої дитини (хоча вони можуть здатися більш небезпечними, якщо вони впадуть і розіб’ються).

·         Не купуйте гнучкі пластикові іграшки та не дозволяйте вашим дітям жувати або смоктати їх.

·         Не нагрівайте їжу в мікрохвильовій печі, якщо вона зберігається у пластиковому контейнері.

·         Позбудьтеся пошкоджених або розплавлених контейнерів.

·         Не використовуйте пластикові вироби для води під час тренувань або для споживання двох літрів води на день.

пластик забруднює океани

 

Таким чином, ви допоможете зупинити забруднення планети.

 

Джерело: Вікіпедія, Комітет екологічного порятунку України.