Управління екології та природних ресурсів Житомирської облдержадміністрації закликає змінювати звички і не брати поліетиленові пакетики у магазині.

Альтернативою поліетилену можуть бути біологічні полімерні або паперові пакети, а також багаторазові сумки.

 

https://nashkiev.ua/assets_images/post/000/117/430/in/38719252635276112689471598147253988224n_0.jpg

Ситуація з поліетиленом у світі та в Україні

     У світі почали відмовлятися від поліетилену й одноразового пластику з 2002 року. Повністю заборонили використання таких пакетів 33 країни світу. У Кенії за поліетилен взагалі можна загриміти за ґрати на чотири роки. 

     Поліетиленові пакети в усьому світі вже визнані шкідливими і небезпечними. Багато країн або взагалі заборонили поліетилен як тару і упаковку, або ввели обмеження на нього.

     У Данії був введений безпрецедентно високий екологічний податок. І це знизило використання поліетиленових пакетів на 90%. В Англії використовуються пакети, які розкладаються від 20 діб до 4 років з мінімальною шкодою для довкілля. Фінляндія також жорстко обмежує використання поліетиленових пакетів і здійснює заміну іншою тарою і упаковкою. В основному – на паперову, яка або переробляється, або швидко розкладається.

     В Україні ж використання поліетилену не контролюють. Великі торгові мережі України не чекають заборони поліетиленових пакетів на рівні держави. Вони вже зробили альтернативою певні кроки на випередження. Деякі маркети пропонують сумки багаторазового використання, а також пакети з меншим терміном розкладаннявсього до кількох років.

Як відмовитись від поліетилену

     Порада ходити в магазин зі своїми тканинними торбинками. Для риби чи м'яса треба використовувати пластикові пакети, але багаторазові. А чисті фрукти чи овочі можна взагалі не пакувати.

екоторби
Еко-торбинки

       Декілька яблук ви можете просто взяти в руку або скласти в торбу. Пакет не потрібен, оскільки вони нічого не забруднять.

     У магазині, де овочі чи фрукти слід зважувати самому, наліпки із ціною теж часто стимулює потягнутись до пакета. Наліпки можна наклеїти будь-куди: на торбинку, собі на палець чи на сумку, а потім просто показати касиру.

 

сміття розкладання

Аналоги поліетилену

     Розробляти безпечні аналоги поліетиленових пакетів вже почали. Досліджували полісахариди та помітили, що крапля рідкої субстанції після висихання утворила плівку, схожу на пластик. 

     Вдосконаливши її, команда науковців розробила копії поліетиленових пакетів. Вони витримують до трьох кілограмів, а собівартість "еко-маєчок" становить 50 копійок. Але найголовніше, вони дуже безпечні для довкілля, і не лише тому, що швидко розкладаються.

поліетилен аналог

     Проект вже представляють на закордонних виставках і працюють над патентом. Та поки екоправила встановлять на законодавчому рівні, не слід гаяти часу та вже почати змінювати звички і не використовувати поліетиленові пакети в побуті.