11 травня - Всесвітній день мігруючих птахів

Перелітні птахи України

      Щороку у другу суботу травня світ відзначає Всесвітній день мігруючих птахів. Цьогорічне відзначення проходитиме під егідою офіційного об’єднання двох найбільших у світі просвітницьких кампаній Всесвітнього дня мігруючих птахів (WMBD) та Міжнародного дня мігруючих птахів (IMBD). Це об’єднання зародилося під час Дванадцятої наради Конференції Сторін Конвенція про збереження мігруючих видів диких тварин (Маніла, 26.10.2017), для поглиблення усвідомлення важкого становища перелітних птахів у всьому світі.

     Співпраця створює єдину всесвітню кампанію, організовану навколо головних міграційних коридорів птахів планети. До них відносяться афроєвразійські, східноазіатсько-австралійські та американські міграційні шляхи. З 2018 року відзначення Всесвітнього дня мігруючих птахів (ВДМП) мають організовуватися двічі на рік, в другу суботу травня та жовтня і, крім того, протягом року, коли мігруючі види птахів присутні в даній місцевості.

     Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day) у 2019 році припадає на 11 травня. Всесвітній день мігруючих птахів спрямований на підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність прийняття невідкладних заходів щодо охорони перелітних птахів та середовища їх безпосереднього проживання. Проблеми перелітних птахів хвилювали прогресивне міжнародне співтовариство ще з початку минулого сторіччя. Будемо сподіватися, що цього разу нам всім спільно вдасться встановити чітку позитивну тенденцію у цьому питанні і наші пернаті друзі відчують позитивний рух. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату.

     Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає моря, океани, гори та пустелі під час своїх мандрівок на виживання. Охороняючи їх, ми робимо внесок у збереження біорізноманіття. Останнім часом чисельність мігруючих птахів, які здійснюють перельоти між Африкою, Близьким Сходом і Європою, значно скоротилася. Відзначення цього дня дає можливість кожному зробити свій внесок у зменшення загроз для птахів та для їхнього захисту.

     Важливим аспектом Всесвітнього дня мігруючих птахів є акцентування уваги місцевих громад на захист як самих скупчень птахів (захист від турбування, від незаконного мисливства), так і на збереження місць концентрації мігруючих птахів. Адже саме завдяки таким невеликим масивам боліт багато мігруючих видів можуть відпочити та відгодуватись перед далекими перельотами.

     Різні породи птахів використовують різні способи орієнтації. Це може бути і магнітне поле Землі, і Сонце, і зірки, і поляризоване світло. Але тепер ясно, що деякі з птахів можуть вносити поправки в систему орієнтування, використовуючи альтернативні «ключі». Під час перельотів птахи стикаються з безліччю небезпек. Однією з них є погодні умови, які можуть збити птахів з правильного курсу. Важлива проблема - виснаження. Адже бувають випадки, коли, зупиняючись для відпочинку і підкріплення, птахи не знаходять потрібної кількості їжі, наприклад у безлюдних місцях. Небезпеку становлять також мисливці і хижаки. Цікавим є той факт, що деякі птахи при перельоті визначають шлях по магнітному полю землі, за сонцем, а деякі - вивчають маршрут не один рік. Так, деякі перелітні птахи України, зокрема гуси, лебеді вивчають шлях, здійснюючи перельоти з більш досвідченими представниками. З України на зимівлю в теплі краї відлітає: ластівка, шпак, лелека, грач, чайка, стриж, жайворонок, дрізд та ін. Птахи не завжди летять скупченими зграями; кулик, чаплі та качки летять шеренгою, прямим фронтом або поперечним рядом; ґуси найчастіше летять косяком; також ґуси, як і журавлі, лебеді та інші великі птахи можуть летіти кутом, або клином.

       Птахи - це невід’ємна частина природи, яку ми зобов’язані захищати. Спільні зусилля вчених, працівників заповідників, національних парків, юних натуралістів, всіх любителів природи дозволять зберегти все це багатство...


Інформація: Вікіпедія