11 січня – Міжнародний день заповідників і національних парків.
Вперше “День заповідників і національних парків” почав відзначатися в
1997 році за ініціативою Центру охорони дикої природи і Всесвітнього фонду
дикої природи 11 січня 1916 року.
Перший заповідник, на території сучасної України, був створений у 1886 році українським природознавцем Володимиром Дідушицьким. Це був не лише перший заповідник в Україні чи Польщі, який являв собою природний резерват площею 22,4 га поблизу с. Пеняки (нині Бродівський район, Львівської області), але й один із перших в Європі. Цей акт був закріплений рішенням парламенту у Відні у 1886 р., а резерват отримав назву “Пам’ятка Пеняцька”.
Поліський заповідник.
Поліський природний заповідник – це місце, де під охороною перебувають усі рослини та тварини. Заповідник створили 1968 року на території Овруцького та Олевського районів Житомирської області. Особливість заповідника – велика кількість боліт на його території. Заповідні землі Полісся сформувалися під час останнього льодовикового періоду, який згладив долини на всій цій території. Заказник розташований відразу у трьох долинах річок: Уборті, Болотниці та Перги. Таке поєднання річок, боліт і заплавних лук утворює місцевість, у якій збереглися багато видів тварин, птахів і рослин.
Поліський природний заповідник цікавим місцем для туристів. На території заказника розкинулись великі ліси, де ростуть сосни, ялини, дуби, берези й безліч інших дерев. Вони утворюють мішаний ліс, який займає практично всю площу Полісся.
Залежно від пори року, тут можна побачити лося, рись, вовка, борсука. Трапляються і рідкісні види птахів, зокрема тетеруки та глухарі, які живуть на болотах. На території заповідника є цікавий музей «Древлянське село», у якому можна дізнатися про господарську діяльність, промисли, релігійні вірування, свята прадавніх поліських племен.
Древлянський заповідник
Заповідник «Древлянський» створено на основі державної та регіональної власності. Відкриття природного заповідника відбулося наприкінці грудня 2009 року. Територія незайманої природи знаходиться в Народицькому районі Житомирської області. Метою організації заповідника є збереження в первозданному вигляді природних комплексів, типових представників рослинного і тваринного світу Полісся, а також відтворення і збагачення лісової місцевості регіону. Невеликий вік «Древлянського» позначається на тому, що територія не досить вивчена і потребує постійної систематизації та поповнення даних про флору і фауну. На сьогодні тут збережено природні комплекси з рослинним і тваринним світом притаманні зоні Полісся, триває екологічно-освітня діяльність і екскурсії кількома екомаршрутами.